Kūrinio peržiūra


Vieta archyve Archyvas / 1922
Klasifikatorius

FOLKLORAS / PASAKOS / Stebuklinės

Kūrinio nr./puslapio nr. 94
Metai 2009
Pateikėjai Viktorija (G.m.: 2000, Mergaitė);
Aprašymas Jonukas ir Gretutė:: Nu vieną kartą gyveno tokia šeima. Ji buvo labai neturtinga, o tie vaikai neturėjo mamos, o tik pamotę. Nu ir sako, ir
Vietovė Birštonas
Užrašymo metai 2009
Tekstas

Jonukas ir Gretutė


Nu vieną kartą gyveno tokia šeima. Ji buvo labai neturtinga, o tie vaikai neturėjo mamos, o tik pamotę. Nu ir sako, ir vieną kart vaikai išgirdo vakare, kad tenais tėvai pykstasi, kalbasi, sako pamotė...aaa...: „Nu vis duonos mažėja, mes neišgyvensim, numirsim badu. Reiks vaikus palikt miške kaip nors."
Nu ryte atsikėlė, jie ten buvo išgirdę ir...aaa...nu nuėjo buvo naktį tas Jonukas prisirinkęs akmenų. Nu vedė, o jisai vis dėjo ir dėjo tuos akmenukus, dėjo, dėjo. Nuvedė tėvai į mišką jį, o jie nuėjo malkų kirsti. Nu ir paliko juos tenais. Va....kirto malkų, grįžo atgal, o jų nepasiėmė. Nu ir jie žiūri nu niekaip nepasiima tėvai, tai jie pagal akmenis rado ir grįžo atgal namo. Nu tai paskiau, kaip čia, vėl tėvai vakare sako:" Nu reikės vėl vaikus nuvesti ir, ir palikti, bet giliau į mišką, kad jie nesurastų na...na...namo atgal."
Nu ir kitą rytą davė duonos tenais ir tas Jonukas nevalgė duonos, o Gretutė su juo pasidalino. Nu ir vedė toliau į mišką. Ir tas eidamas paskui tėvus barstė duoną, kad, galvojo, kad grįš vėl atgal namo. Nu ir nuvedė giliau ir vėl jie nuėjo kirst malkų. Pakirto ir vėl grįžo atgal, bet vaikų nepasiėmė. Tai jie ėjo ir žiūri - nėra trupinių, ir žiūri, kad, kaip čia tie, paukščiai sulesė duonos trupinėlius. Nu ir jie ėjo, ėjo ir pamatė tokį namelį iš saldainių ten visokių šokoladinių. Nu ir tenais, tenais pradėjo valgyti priėję. Priėjo valgyti, nu ir ragana sako:" Kas čia, kas čia?" Sako :"Nieko, nieko nėra." Vėl valgo - „Kas čia, kas čia?" Paskiau atidaro jinai, pasikvietė vaikus į tenais į vidų, padarė arbatos jiems (Saldainių - įsiterpia Irūnė) saldainių visokių...aaa...pyragaičių. Jie pavalgė ir ten patiesė gražiose lovose tokiose kaip čia nu...aaa...patie...patiesalus, antklodes uždėjo ir kitą rytą tenais pagro...tą paėmė ragana Jonuką ir uždarė. Ir jis, ir į narvą (Dar pamaitino, kad jis sustorėtų ir jį suėstų - įsiterpia Irūnė) jo, nu, bet ji sako :"Iškisk (Ir jį - įsiterpia Irūnė) kiekvieną dieną, iškišk pirščiuką ir vis kaip pagaliukas. Nu jai nusibodo ir jinai galvojo :" Nu, aš jį iškepsiu, gal jisai nepriaugs to svorio." Nu, o ta Gretutė verkdama ėjo malkų nešti. Sako paskiau :"Gretute, pažiūrėk ar užkaito ugnis". Sako :" N, nu..." (Apsimetė kvaila tokia ir sako: „Nemoku"- įsiterpia Irūnė) nemoku". Nu ir ragana pati pasižiūrėjo ir Gretutė ją įstūmė, ir jinai sudegė. Uždarė ten tą krosnį ir jinai sudegė tam krosnį. Nu ir atrakino savo brolį, tenais rado daug...pinigėlių daug ir rado atgal namo. Pamotė buvo mirus ir parodė tėvams, ir jie ilgai ir laimingai gyveno.

 

Medžiagą rinko Kamilė Mnikauskaitė
Pateikėjo raštiškas sutikimas nėra
Dokumento tipas nepasirinktas
Dokumento statusas Not set
Dublin Core (OAI_DC)